کاربرد بلبرینگ‌ها در صنعت پزشکی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

امروزه بیش از 500،000 ابزار پزشکی در بازار وجود دارد و بسیاری از این دستگاه‌ها برای داشتن کارایی مورد نیاز، متکی بر عملکرد مولفه‌های غلتان بلبرینگ‌ها هستند. مهندسان و طراحان در طراحی و ساخت محصولات حساس پزشکی با چالش‌های مختلفی روبرو هستند و بلبرینگ‌ها نقش مهمی در این میان بعهده دارند.

مهم‌ترین کاربردهای بلبرینگ‌ها در صنعت پزشکی شامل ابزار جراحی و دندانپزشکی (دریل و اره)، تجهیزات آزمایشگاهی و تشخیصی و تجهیزات تصویربرداری می‌شود. بدین منظور نیاز به طراحی خاص برینگ‌ها با تغییر و اصلاحات مورد نیاز است. این ابزارهای دستی، به ویژه مته‌های دندانپزشکی، به طور کلی با سرعت بسیار بالایی کار می‌کنند (سرعت چرخشی معادل 400000 دور در دقیقه یا بیشتر). عمدتا در این تجهیزات از بلبرینگ‌های مینیاتوری استفاده می‌شود. بلبرینگ‌های مینیاتوری قطر خارجی کمتر از 3.8" (≤ 9،525 میلی متر) دارند یا برینگ‌های کوچک‌تر قطر خارجی کوچکتر یا مساوی 1.2" (≤12.7 میلی متر) با نسبت قطر خارجی به قطر داخلی کوچکتر یا مساوی دو دارند.

چالش‌های دیگری که علاوه بر سرعت بالا در کاربردهای پزشکی با آنها مواجهیم عبارتند از سر و صدای کم، عمر طولانی مدت و مقاومت در برابر شرایط سخت یا نفوذ مواد شیمیایی و مایعات تهاجمی. تولید کنندگان برینگ‌ها تحقیقات مستمری در زمینه مواد مختلف بکار رفته در اجزایی چون گیره‌ها، روان کننده‌های خاص و بهینه سازی تحمل بار در تجهیزات این صنعت انجام می‌دهند. در طول جراحی، بلبرینگ‌های موجود در ابزارها مرتبا در معرض مایعاتی چون خون و نمک، و آلودگی ذرات قرار می‌گیرند. اگر فضای لازم وجود داشته باشد، می‌توان از برینگ‌های حافظت شده استفاده کرد. یعنی اگر فضا و شرایط اجازه دهد، حتما باید آب بندی شوند چراکه بهترین گزینه برای جلوگیری از ورود ذرات خارجی به داخل روان کننده و برینگ‌هاست. بعلاوه تمام برینگ‌ها باید با استفاده از حلقه‌های تولید شده از موادی با خلوص بالا تولید شوند از جمله فولاد ضد زنگ مارتنزيت یا مواد سرامیکی مانند نیترید سیلیکون.

انتخاب صحیح روان کننده هم ممکن است نکته‌ مهمی باشد که طراحان و مهندسان آن را نادیده گرفته‌اند. در صنعت پزشکی، عمر دستگاه‌ها به نوع و مقدار روان کننده مناسب بستگی دارد و بمنظور دستیابی به کارکرد دقیق بلبرینگ‌ها باید دو یا چند معیار را مدنظر قرار داد: گشتاور کم یا یکنواخت؛ محدودیت ارتعاش؛ زاویه تماس مشخص؛ استانداردهای نظافت بالا.

اما نهایتا نکته قابل توجه آنست که بلبرینگ‌ها توان تحمل بار شعاعی متوسط ​​و بار محوری متوسط ​​(موازی با شفت) را دارند. برای داشتن عمر مفید طولانی‌تر آنها در صنعت پزشکی بهتر است به نحوه روانکاری و آب بندی آنها بیشتر توجه شود.

تماس

 

تلفن فروشگاه:    33936656 (9821+)  

تلفن دفتر مرکزی:    88500059 (9821+) 

info@omidig.com