سیستم‌های مدیریت بهداشت و ایمنی شغلی در محیط‌های صنعتی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

سیستم مدیریت بهداشت و ایمنی شغلی (OHS) نکات و مواردی فراتر از برنامه‌های سلامت کارکنان را در بر می‌گیرد و شامل سیاست‌گذاری‌ها، سیستم‌ها و استانداردهای ایمنی و فعالیت‌ها و برنامه‌های بهداشتی شما در کلیه فرایندهای اجرایی می‌شود. 

آیا می‌دانستید که طبق اعلام سازمان بین المللی کار (ILO):

• سالانه حدود دو میلیون نفر در اثر حوادث و بیماری‌های ناشی از کار جان خود را از دست می‌دهند.

• تخمین زده شده که 160 میلیون نفر از بیماری‌های مرتبط با کار رنج می‌برند.

• تخمین زده شده که 270 میلیون حادثه کشنده و غیر کشنده ناشی از کار در سال رخ می‌دهد.

• 4٪ از تولید ناخالص داخلی سالانه در جهان بدلیل بیماری‌ها و حوادث شغلی از بین می‌رود.

داشتن یک سیستم مدیریتی مؤثر، توانایی شما را در تشخیص و کنترل خطرات احتمالی در فضای کارتان افزایش خواهد داد.

مؤلفه‌های اصلی یک سیستم مدیریت موثر ایمنی

مولفه‌های زیر اجزاء اصلی یک سیستم مدیریت موثر ایمنی و سلامت هستند. البته دامنه و پیچیدگی هر سیستم بسته به اندازه و خطرات محل کار و ماهیت کارتان ممکن است متفاوت باشد.

کنترل و تعهد مدیریت

کنترل و تعهد مدیریت ارشد (مدیرعامل یا مدیر اجرایی) می‌تواند هدایت کننده چشم انداز کلی، تعیین کننده سیاست‌ها و اهداف اجرایی و تامین کننده منابع لازم برای هدایت و پشتیبانی از اجرای سیستم‌های مدیریت ایمنی و سلامت فضای صنعتی باشد.

روش کار و دستورالعمل‌های کتبی ایمنی

راهکارهای ایمنی کار تضمین می‌کنند که همه افراد در سازمان مسئولیت‌های خود را بخوبی بدانند و بتوانند وظایفشان را بطور مؤثر انجام دهند. درواقع رویکردهای ایمنی کار باید در سطح سازمانی اجرا شوند، تا بهترین تاثیر را بر نحوه انجام ارزیابی ریسک و عملکرد کارگران داشته باشند.

دستورالعمل و آموزش ایمنی و بهداشت

در محیط کار همه افراد، از مدیریت ارشد تا کارگران خط تولید، باید بخوبی به وظایف اجرایی و روش‌های حفظ محیط کار سالم واقف باشند. مدیریت ارشد باید نقش آنها را در اجرای سیاست‌ها گوشزد کرده و بصورت مداوم راهکارهای مدیریت ایمنی را کنترل کند. کارفرمایان باید از آموزش، مهارت و شایستگی کارگران برای انجام وظایفشان اطمینان حاصل کنند. سرپرستان باید دستورالعمل و نظارت کافی بر کارگران داشته باشند تا از عملکرد دقیق و صحیح آنها مطمئن شوند. و کارگران هم باید طبق دستورالعمل‌ها و آموزش‌های ارائه شده عمل کنند.

شناسایی خطرات و مدیریت ریسک

مدیریت ریسک در محیط کار شامل شناسایی خطرات بالقوه، ارزیابی خطرات موجود و کنترل آنها برای جلوگیری از آسیب کارگران می‌شود.

بازرسی از محل، تجهیزات، فضای کار و شیوه کار

بازرسی محل کار می‌تواند به شما در تشخیص منظم خطرات و جلوگیری از توسعه شرایط ناامن کاری کمک کند.

بررسی حوادث

انجام بررسی حوادث بالقوه به شناسایی فوری و ریشه‌ای دلایل و شرایط ناامن کمک می‌کند. همچنین می‌توان راه‌هایی برای جلوگیری از وقوع حوادث مشابه در آینده مشخص کرد. مقررات بهداشت و ایمنی شغلی برای فرآیند استناد و گزارش‌گیری بررسی حوادث الزامات خاصی بهمراه دارد که کارفرمایان را ملزم به رعایت آن قوانین خواهد کرد.

مدیریت برنامه‌ها

ارزیابی منظم عملکرد سازمانی‌تان به بهبود عملکرد کلی سیستم مدیریت ایمنی شغلی شما کمک می‌کند. حفظ دقیق فعالیت‌ها و برنامه‌های سیستم مدیریت ایمنی با ارائه اطلاعات مفید به شما در بهبود مستمر راهکارهای اجرایی‌تان کمک خواهد کرد.

کمیته مشترک بهداشت و ایمنی 

کمیته‌های مشترک بهداشت و ایمنی با همکاری کارفرمایان و کارگران به سازمان کمک می‌کنند تا مشترکاً به شناسایی و حل مسائل بهداشتی و ایمنی در محل کار بپردازند. 

ممیزی سیستم

ممیزی منظم جنبه‌های اصلی سیستم مدیریت ایمنی شما را بررسی می‌کند تا از کیفیت و اثربخشی فعالیت‌های صنعتی در راستای استانداردها و دستورالعمل‌های اجرایی صحیح اطمینان حاصل شود. این امر به حفظ اعتبار و ارزش گواهینامه‌های ایمنی شغلی کمک می‌کند.

 

تماس

 

تلفن فروشگاه:    33936656 (9821+)  

تلفن دفتر مرکزی:    88500059 (9821+) 

info@omidig.com