چرا بلبرینگ به صورت ناگهانی از خود صدا ایجاد می کند ؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

بلبرینگ ها یکی از اساسی ترین و مهم ترین اجزا در ماشین آلات هستند. نقش اصلی آن ها کاهش اصطکاک در شافت چرخان است که کمک به روان کار کردن آن نیز می کند. با توجه به نقش حیاتی بلبرینگ ها در ماشین آلات، بسیار مهم است که به صورت منظم از بلبرینگ ها بازدید کنید که از سلامت آن ها اطمینان حاصل نمایید. اگر اخیرا متوجه صدا های غیر معمول بلبرینگ ها شده اید، احتمالا از خودتان پرسیده اید دلایل ایجاد این صدا ها چیست و در مورد آن چه باید بکنید. برای اینکه با احتمالات و اقدامات بعدی آشنا شوید در ادامه ی مقاله همراه ما باشید.

چه عواملی باعث ایجاد صدا در بلبرینگ ها می شود ؟!

زمانی که بلبرینگ شما در هنگام کار صدا های غیر معمول میدهد پس بدون شک مشکلی در بلبرینگ شما ایجاد شده است. صدا هایی که میشنوید ممکن است از آسیب رسیدن به خط حرکتی بلبرینگ ایجاد شده باشد، به همین خاطر عناصر چرخشی در هنگام چرخش از روی بلبرینگ پرش یا همان bounce دارند و باعث ایجاد سر و صدا می شوند.

دلایل متعددی برای صدا های غیر معمول بلبرینگ وجود دارد اما شایع ترین آن ها آلودگی است، ممکن است در هنگام نصب بلبرینگ به گرد و غبار یا کثیفی محل کار آن توجه نکرده باشید و یا اینکه در محدوده ی کار بلبرینگ گرد و غبار زیادی معلق در هوا است.

مورد بعدی که وجود دارد این است که در هنگام عملیات روانکاری بلبرینگ ممکن است به حفاظ و واشر بلبرینگ آسیب رسانده باشید که در این صورت این حفاظ و واشر ها دیگر اثری در جلوگیری از آلودگی نخواهند داشت و باعث خرابی بلبرینگ خواهد شد. معمولا این مشکل در محیط هایی که در آن آلودگی زیادی وجود دارد رخ میدهد.

در طی فرآیند روانکاری نیز ممکن آلودگی رخ دهد. وجود هر گونه ذرات، آلودگی در گریس یا روغن باعث خراب شدن بلبرینگ به مرور زمان خواهد شد. این ذرات وارد مسیر حرکت بلبرینگ شده و باعث پرش عناصر حرکتی می شود که در نتیجه صدا های غیر معمولی از آن تولید می شود.

اگر بلبرینگ شروع به تولید صدا های غیر معمول کند، چه اقداماتی باید انجام دهیم ؟!

سر و صدایی که از بلبرینگ می شنوید به سه حالت تلق تلق، سوت کشیدن، غر غر کردن تقسیم می شوند، متاسفانه زمانی که یکی از این سه صدا را می شنوید بدین معناست که بلبرینگ آسیب دیده است و تنها راه حل تعویض آن در اسرع وقت است.

ممکن است تاکنون با استفاده از گریس یا روغن مشکل صدا را برطرف کرده باشید، اما به نظر شما الان مشکل حل شده است ؟

متاسفانه در پاسخ باید بگویم که خیر اینطور نیست ! روانکاری بلبرینگ فقط به پنهان کردن مشکل کمک می کند، چنین کاری مانند مرهم گذاشتن بر روی زخم چاقو است، آن را درمان نمی کند فقط روی آن را میپوشاند. با روانکاری بلبرینگ صدای آن را به صورت موقت قطع می کنید اما مجدد پس از مدتی شاهد صدا های غیر معمول بلبرینگ خواهید بود، اگر به آن توجه نکنید به دستگاه شما آسیب جدی وارد خواهد کرد.

برای پیش بینی و نظارت دقیق بر روی کارکرد بلبرینگ می توانید از تکنولوژی ترمو گرافی یا آنالیز ارتعاشات استفاده کنید تا با خیال راحت از حداکثر عمر هر بلبرینگ بهره ببرید و به موقع اقدام به تعویض آن کنید.

چگونه می توان از خرابی بلبرینگ ها جلوگیری کرد ؟!

شاید با خودتان بگویید تنها تعویض کردن بلبرینگ و از سر گرفتن کارهای روزمره کافی است اما خیر اینطور نیست ! مهم ترین اقدامی که بعد از تعویض بلبرینگ باید انجام دهید شناسایی عامل خرابی بلبرینگ قبلی است، با انجام چنین کاری از بروز مجدد همان مشکل در آینده جلوگیری خواهید کرد.

حتما به صورت منظم وضعیت حفاظ ها و واشر ها را بررسی نمایید تا از سلامت آن ها اطمینان حاصل کنید، حفاظ ها و واشر ها نقش اساسی در جلوگیری از آلودگی را دارند. همچنین در حین نصب بلبرینگ بر روی دستگاه خود حتما از ابزار های مناسب استفاده کنید تا به آن آسیب وارد نشود.

بلبرینگ های خود را کنترل کنید

نظارت مداوم بر روی بلبرینگ ها یکی از بهترین راه ها برای شناسایی مشکلات و رفع مشکلات احتمالی می باشد. سیستم های کنترل وضعیت یک روش عالی برای کنترل سلامت ماشین آلات شما است.

در گروه صنعتی امید ما تمامی تجهیزات SKF را اعم از سیستم های نظارت بر شرایط، استروبوسکوپ ها و سنسور های لرزش برای شما فراهم آوردیم تا بتوانید نظارت دقیقی بر روی دستگاه های خود داشته باشید.

خلاصه کلی این مقاله

اگر بلبرینگ شما هنگام کار از خود صدا های غیر معمول تولید کند یعنی بلبرینگ شما خراب شده است، ممکن است فعلا بتوانید از آن استفاده کنید اما هر چقدر از آن بگذرد به دستگاه شما آسیب جدی وارد خواهد کرد. شایع ترین دلیل صدا های غیر معمول بلبرینگ ها مربوط به آلودگی که به مسیر حرکت بلبرینگ ها آسیب میرساند و باعث ایجاد سر و صدای های غیر معمول می شود. برای حل کردن مشکل سر و صدا تنها راهی که دارید تعویض بلبرینگ است، روانکاری آن با روغن یا گریس فقط مشکل را پنهان می کند.

اگر به مشاوره در مورد علت خرابی بلبرینگ نیاز به مشاوره داشتید با گروه صنعتی امید تماس حاصل نمایید.

تماس

 

تلفن فروشگاه:    33936656 (9821+)  

تلفن دفتر مرکزی:   88087910 (9821+) 

info@omidig.com