تفاوت بلبرینگ ها و رولبرینگ ها در چیست ؟!

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

عکس بلبرینگ و رولبرینگ

در مقاله ی امروز، گروه صنعتی امید شما را با تفاوت های اصلی بلبرینگ‌ ها و رولبرینگ‌ ها آشنا خواهد کرد، اما در شروع کار بهتره بلبرینگ و رولبرینگ را بشناسیم:

بلبرینگ چیست ؟!

بلبرینگ ( به انگلیسی Ball Bearing ) یا یاتاقان توپی، گونه‌ای از چرخنده‌ها از خانواده یاتاقانهاست که در ابزار و صنایع مختلف از جمله صنایع خودروسازی، موتورسازی، پمپ‌سازی، فولاد، سیمان، هواپیما و غیره یا در وسایل معمولی‌تر مانند اسکیت و چرخ دوچرخه و… دارای کاربردهای فراوان و متنوعی است.

در برینگ‌ها بار وارد شده از لایه خارجی به گوی ها وارد می‌شود. فشار از گوی به لایه داخلی منتقل می‌شود. با توجه به کروی بودن ساچمه ها، سطح تماس با رینگ‌های داخلی و خارجی نقطه‌ای است که باعث تسهیل دوران و چرخش می‌شود. از طرفی باید توجه داشت محل تماس بسیار کوچک است یعنی وارد آمدن فشار بیش از حد به گویها می‌تواند منجر به خرد شدن یا تغییر شکل آن‌ها شود.

برینگ‌های محوری، گونه‌ای از برینگ‌ها هستند که مخصوص سرعت‌های پایین طراحی شده‌اند و قادر به تحمل بارهای محوری شدید نمی‌باشند. یکی از موارد کاربرد آن‌ها، استفاده در میزهای گردان است. اما در مجموع برینگ‌ها طراحی و ساخته شده‌اند که از سرعت‌های بالا پشتیبانی کنند. این خصیصه سبب می‌شود بلبرینگ‌ها برای تحمل بار و فشار مناسب نباشند.

 

رولبرینگ چیست ؟!

برای آن که بتوان دوران تحت فشار را تسهیل نمود از ابزاری به نام رولبرینگ استفاده می‌شود. رولبرینگ‌ها، نوعی از برینگ‌ها هستند که در آن‌ها به جای استفاده از گوی‌های صیقلی، از ساچمه‌های استوانه‌ای استفاده می‌‍شود. چون ساچمه‌ها به صورت استوانه هستند سطح تماس ساچمه با رینگ داخلی و خارجی بصورت خط است. به دلیل سطح تماس وسیع با لایه‌های داخلی و خارجی، اصطکاک بالایی دارند. در نتیجه سرعت چرخش آن‌ها پایین است در عوض قابلیت تحمل بارها و فشارهای شدید را در سرعت‌های پایین دارند. 

رولبرینگ‌ها بیشتر مناسب مکان‌هایی هستند که تحت بار شعاعی قرار داشته باشد. در برابر اعمال بار محوری، کارآیی و مقاومت چندانی ندارد.

 

تفاوت های بلبرینگ ها و رولبرینگ ها

به لحاظ ظاهری، بلبرینگ‌ها و رولبرینگ‌ها بسیار به هم شبیه هستند و نمی‌توان تفاوت چندانی میان آن‌ها یافت. اما همانطور که از نام هر یک از آن‌ها پیداست رولبرینگ‌ها از ساچمه‌های استوانه‌ای شکل ما بین رینگ داخلی و خارجی تشکیل شده‌اند ولی بلبرینگ‌ها تشکیل شده از ساچمه‌های کروی صیقلی میان لایه داخلی و خارجی هستند.

به لحاظ جنس و آلیاژ تولیدی بلبرینگ‌ها و رولبرینگ‌ها، عموما از آلیاژ فولاد یکسانی تولید می‌شوند. اما با توجه به کارآیی و محل مورد استفاده هر بلبرینگ یا رولبرینگ ممکن است فولاد آن بر اساس فرمولاسیون خاصی، تحت فرآیند حرارتی سخت شود.

اما تفاوت عمومی میان بلبرینگ‌ها و رولبرینگ‌ها، به تحمل و میزان استقامت آن‌ها در مقابل بارهای وارد شده برمی‌گردد. زمانی که بار وارد شده محوری باشد و سرعت چرخش بالا، از برینگ استفاده می‌شود.

رول برینگ هم موارد مصرف فراوانی دارد. اما در جایی که بار وارده محوری باشد و برای سرعت‌های بالا عملکرد مطلوبی ندارد. برعکس در مکان‌هایی که بار شعاعی وارد می‌شود، استفاده از رول برینگ کم هزینه‌تر و با صرفه‌تر است.

تماس

 

تلفن فروشگاه:    33936656 (9821+)  

تلفن دفتر مرکزی:    88500059 (9821+) 

info@omidig.com