معرفی انواع واشر های نسوز

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

انواع واشرهای نسوز

انواع واشرهای نسوز را می توان به این صورت معرفی کرد، محصولاتی با ساختار ساده اما با کاربردهای بسیار مهم در صنایع گوناگون که در انواع مختلف از نظر قطر و ضخامت، تولید می شوند. هدف از ساخت چنین قطعاتی، ایجاد اتصالات قابل اطمینان در میان خطوط انتقال سیالات است که این کارایی به واسطه برخورداری از قابلیت آب بندی این قطعات و سهولت در استفاده از آنها می باشد که مانع از نشت و خروج مایعات از مجاری محفظه ها می شود. البته کاربرد این واشرها بسیار متنوع بوده و همین مسئله به تولید آنها در انواع و اشکال گوناگون منجر گردیده که متناسب با هر نیاز و اهدافی می توان از آنها بهره برد. برای آشنایی با انواع واشرهای نسوز و ویژگی های آنها با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

 

واشر نسوز چیست؟

معمولا در صنایعی که با دمای بالا سروکار دارند، احتمال آسیب دیدن و دفرمه شدن برخی قطعات صنعتی، بسیار زیاد است، لذا می بایست از قطعاتی که در برابر گرما مقاوم هستند، برای ایحاد اتصال میان این قطعات و محافظت از آنها در برابر حرارت استفاده کرد. این قطعات واشرهای نسوز هستند که به واسطه پایداری عالی در برابر حرارت زیاد و خوردگی، کارکرد مناسب برخی تجهیزات را در شرایط محیطی سخت تضمین نموده و از خروج سیالات به بیرون از محفظه دستگاه ها جلوگیری می کند. لذا در صورت عدم استفاده از انواع واشرهای نسوز در صنایع مهمی نظیر پتروشیمی، احتمال وارد آمدن آسیب های جدی به برخی تجهیزات بسیار زیاد است.

 

انواع مختلف واشرهای نسوز

برخی از انواع شناخته شده و پرکاربرد واشرهای نسوز از قرار زیر می باشند:

واشر آزبستی

یکی از نمونه های اولیه این نوع محصولات که از ماده نسوز آزبست تهیه شده، واشر آزبستی نام دارد. اگرچه قدمت این محصول به قرن ها قبل باز می گردد و سمی بودن غبار آن و زیان هایی که برای سلامت افراد و محیط زیست به همراه دارد بر همگان محرز گردیده، اما با این حال یکی از پرکاربردترین و شناخته شده ترین انواع واشرهای نسوز در دنیا است و برای استفاده در صنایع مختلف، همواره مورد توجه می باشد.  چراکه قادر به تحمل حرارتی بیش از 700 درجه سانتیگراد بوده و از مقاومت، انعطاف و پایداری سایشی و کششی بالایی نیز برخوردار است. البته با توجه به محدودیت هایی که برای کاربرد این محصول وجود دارد، تنها استفاده از آن در فضاهایی به دور از رفت و آمد افراد امکانپذیر می باشد.

 

واشر کلینگریت

اگرچه در ترکیبات این دسته از واشرها نیز، الیاف آزبست به کار رفته اما برای جلوگیری از آثار سوء آن بر سلامت و محیط زیست، از یک پوشش رزین لاستیکی در تولید آن استفاده می شود. این کار در کنار سایر مزایای واشر کلینگریت به بهبود انعطاف آن نیز کمک زیادی می کند. این نوع واشر در انواع مختلف سیم دار، بدون سیم، آغشته به گرافیت سیم دار، و آغشته به گرافیت بدون سیم قابل تولید می باشد.

 

واشر دونیت

نوع دیگری از انواع واشرهای نسوز که در ساختار آن دو لایه آزبست و یک ورق استیل پرس شده به کار رفته، واشر دونیت نام دارد. این محصول همچون دو محصول فوق به دلیل استفاده از آزبست، دارای محدودیت هایی در استفاده بوده و تنها در برخی مکان ها، کاربرد آنها جایز می باشد. تحمل گرمایی این واشر به بیش از 900 درجه سانتیگراد می رسد.

 

واشر ویکتوری

واشر ویکتوری از جمله واشرهایی با ساختار بدون آزبست است که از الیاف سلولزی تهیه می شود و استفاده از آن هیچ آثار زیانباری برای سلامت بدن ندارد. این محصول علاوه بر داشتن مقاومت گرمایی تا150 درجه سانتیگراد، از سایر مزایای واشر آزبستی نیز برخوردار می باشد. از طرفی، ارزان قیمت بودن آن و پایداری مطلوب در برابر مایعات داغ و روغن ها، موجب کارایی گسترده آن در صنایع خودروسازی شده است.

 

واشر گرافیت خالص

نوع دیگری از انواع واشرهای نسوز که تهیه شده از گرافیت با درصد خلوص بالا است، واشر گرافیت خالص نام دارد که از مقاومت حرارتی بالا و نزدیک به 650 درجه سانتیگراد، برخوردار می باشد. سایر مشخصات این واسر شامل پایداری شیمیایی و مقاومت در برابر خوردگی، زنگ زدگی، فشار، اشعه‌ های آسیب رسان و… می باشد.

 

واشر میکا

یکی دیگر از انواع رایج و پرکاربرد واشرهای نسوز که تهیه شده از مواد معدنی میکا است، واشر میکا نام دارد. از خواص این محصول می توان به وزن سبک و مزایای زیست محیطی آن اشاره کرد. ضمن اینکه مقاومت حرارتی این محصول تا 1000 درجه سانتیگراد می رسد. این واشر همچنین دارای خواص دی الکتریک، مقاومت شیمیایی و پایداری در برابر فشار بالا نیز هست.

تماس

 

تلفن فروشگاه:    33936656 (9821+)  

تلفن دفتر مرکزی:   88087910 (9821+) 

info@omidig.com