تاریخچه رولبرینگ‌های غلتکی به بیش از صد سال پیش برمی‌گردد

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

آیا تابحال با خودتان فکر کرده‌اید که ابزارهای معمولی که روزانه از آنها استفاده می‌کنید چه سن و تاریخچه‌ای دارند؟ مثلاَ بد نیست بدانید، اولین استفاده از پیچ و مهره‌های ماشین به قرن پانزدهم برمی‌گردد، زمانی که اولین بار ارشمیدس از مفهوم پیچ به عنوان یك ماشین ساده در سال 212 پیش از میلاد استفاده کرد.

ابزار جالب توجه دیگر رولبرینگ‌های غلتکی هستند که امسال سالگرد تولد 100 سالگیشان را پشت سر گذاشتند و از زمان اختراع آنها 100 سال می‌گذرد. اولین مدل رولبرینگ‌های غلتکی (SRBها) توسط مهندس SKF اروید پالمرن در سال 1919 میلادی ساخته شد. رولبرینگ‌های غلتکی از یك حلقه داخلی با دو مجرای زاویه دار نسبت به محور برینگ، و یك حلقه بیرونی با یك مجرای غلتکی معمولی، چند غلتك‌ كروی و محفظه اصلی تشکیل شده‌اند. برینگ‌ها همچنین قابلیت مهر و موم شدن هم دارند. بعلاوه وجود دو ردیف غلتک به برینگ‌ها اجازه تحمل بارهای بسیار سنگین شعاعی و محوری را می‌دهد.

دیگر نمونه‌های استفاده از رولبرینگ‌های غلتکی در کاربردهای مختلف و جالب توجه عبارتند از دو SRB برای چرخ فریس که هر یک از آنها 8.8 تن وزن داشتند و از بزرگترین SRBهایی هستند که SKF تاکنون تولید کرده است. کاربردهای متنوع دیگری هم وجود دارد مانند مرکز تجارت جهانی بحرین، دارای سه توربین بادی است که روی طبقات پنجاه برج نصب شده و سالانه 1300 MWh برق تولید می‌کنند.

از آنجایی که رولبرینگ‌های غلتکی برای تحمل بارهای سنگین با سرعت متوسط مناسب هستند، کاربردهای صنعتی بسیاری در گیربکس‌ها، توربین‌های بادی، ماشین‌های ریخته گری، پمپ‌ها، فرآیند پردازش کاغذ، حفاری دریایی و غیره دارند.

رولبرینگ‌های غلتکی عموماَ از فولاد کرومی با کربن بالا ساخته می‌شوند. جنس محفظه آنها معمولاً از استیل ماشین‌کاری شده، پلی آمید یا برنج است. پترا اوبرگ گوستافسون، مدیر خط تولید محصولات SKF می‌گوید: " ما رولبرینگ‌های غلتکی را در سال 1919 معرفی کردیم و از آن زمان تاکنون به طور مداوم در حال بهبود و ارتقاء عملکرد آنها هستیم." 

مجموعه رولبرینگ‌های غلتکی SKF وسیع‌ترین تنوع را در بازار دارند. مجموعه استاندارد آنها شامل موارد زیر می‌شود:

• طرح‌هایی با دسته بندی CC، CA و E

• برینگ‌های مهر و موم شده

• برینگ‌هایی برای کاربرد ارتعاشی

• برینگ‌هایی برای کاربرد در توربین‌های بادی

محدوده دمای کار مجاز برای رولبرینگ‌های غلتکی تحت تاثیر موارد زیر متغیر خواهد بود:

• استحکام ابعاد حلقه‌های برینگ

• ابزار مهر و موم بکار رفته

• روان کننده مورد استفاده

در حین کارکرد، در رولبرینگ‌های غلتکی ممکن است حلقه‌ها و مولفه‌های غلتکی به طور محوری از موقعیت طبیعی‌شان خارج شوند. این احتمال بطور خاص زمانی بیشتر می‌شود که برینگ‌ها همراه با شفت یا یاتاقان و در حالت عمودی نصب شوند. ممکن است مولفه غلتکی همراه با حلقه داخلی یا خارجی به سمت پایین حرکت کند، در اینصورت تخلیه بار بدرستی انجام نخواهد شد.

بنابراین تاجای ممکن در نصب رولبرینگ‌های غلتکی به نکات زیر توجه کنید:

• رولبرینگ‌های غلتکی را اگر همراه با شفت یا یاتاقان بکار می‌روند در حالت افقی مورد استفاده قرار دهید.

• حلقه داخلی یا بیرونی را بچرخانید تا هنگام نصب با غلتک‌ها هم‌تراز شود.

• در صورتی که چنین حرکتی ممکن نیست، از ابزار نصب برینگ استفاده کنید تا مولفه‌ها و اجزاء برینگ با تمرکز صحیح بر روی خط مرکزی مرتب شده و بدرستی قرار بگیرند.

تماس

 

تلفن فروشگاه:    33936656 (9821+)  

تلفن دفتر مرکزی:    88500059 (9821+) 

info@omidig.com