نحوه محاسبه عمر بلبرینگ به زبان ساده

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

عمر بلبرینگ ها یا همان یاتاقان های غلطشی به خیلی از عوامل بستگی دارد اما بعضی افراد تصور می کنند نگهداری صحیح از بلبرینگ ها باعث می شود تا آن ها به صورت نامحدود کار کنند که متاسفانه این یک تصور غلط است.

تمامی برینگ ها برای یک مدت زمانی مشخصی قابل هستند، اگر در بهترین شرایط از بلبرینگ نگهداری شود در نتیجه می توان از حداکثر عمر آن استفاده نمایید.

از آنجایی که بلبرینگ ها غلطشی هستند و تا فرسوده شدن کامل آن ها میلیون ها بار تحت بارگذاری قرار می‌گیرند باید یک رابطه کمی را برای محاسبه عمر بلبرینگ یا رولبرینگ استخراج کرد، که روش کلی برای محاسبه عمر بلبرینگ وجود دارد که به شرح زیر است:

 تعداد چرخش یک بلبرینگ تا از بروز اولین نشانه های فرسودگی

 تعداد ساعت کار کردن بلبرینگ با سرعت دوران مشخص تا از بروز اولین نشانه های فرسودگی

پس تاکنون متوجه شدید که وقتی اصطلاحی با عنوان "عمر بلبرینگ" مطرح است منظور یکی از دو گزینه بالا می باشد.

عامل اصلی خرابی بلبرینگ ها

پدیده اصلی که سبب تخریب و از کارافتادگی بلبرینگ ها می شود، پدیده خستگی نام دارد. تعریفی که برای پدیده خستگی وجود دارد به شرح زیر می باشد:

شکست ماده در اثر اعمال تنش های متناوب که کمتر از استحکام تسلیم ماده است خستگی گفته می‌شود. تنش های متناوب سبب ایجاد میکرو ترک های در داخل ماده می شود که این ترک ها به مرور زمان توسعه می یابند و سبب ایجاد شکست ماده می شوند.

برای اینکه به توان شاخص معینی از میزان ترک ایجاد شده در داخل ماده در نظر گرفت انجمن سازندگان یاتاقان های غلتشی یا ABMA که مخفف کلمه انگلیسی American Bearing Manufacturers Association است. این تعریف را ارائه کرد، ایجاد حفره ایی به مساحت ۰/۰۰۱ اینــچ مربع بر روی سطح یاتاقان های غلتشی را به عنوان معیار برای عمر بلبرینگ در نظر گرفته می شود. اما مشخص شد که این شاخص نمی تواند معیار دقیقی برای عمر بلبرینگ باشد لذا دو عبارت عمر اسمی و عمر میانه را تعریف شد.

تعریف عمر نسبی و عمر میانه در یاتاقان های غلطشی

عمر اسمی اصطلاحی است که اولین بار انجمن سازندگان یاتاقان های غلتشی یا ABMA ارائه شد و اکثر تولید کنندگان معتبر یاتاقان های غلتشی آن را بکار می برند به معنای این است که یک تعداد یاتاقان غلتشی با مشخصات کاملاً مشابه در یک تعداد دور مشخص یا ساعات کارکرد با سرعت دورانی مشخـص که فقط ۱۰ درصد از آنها خراب بشوند گفته می شود.

عمر میانه ، ۵۰ درصد عمر یک گروه از یاتاقان های غلتشی می باشد بــه عبارت دیگر عمر میانه یعنی یک تعداد دور مشخص یا ساعات کارکرد با سرعت دورانی مشخص که سبب تخریب ۵۰ درصد از یاتاقان های غلتشی می شود.

بیشتر سازندگان یاتاقان های غلتشی برای عمر اسمی یک معیــار تعریف می کنند که معمولاً برابر با ۱,۰۰۰,۰۰۰ دور است

که البتـــه همانطور که اشاره شد چون یک معیار ثابت نیست ممکن است برخی از سازندگان یاتاقان های غلتشی از این رویکرد پیروی نکند که برای مثال  عمر اسمی بلبرینگ تیمکن را به مدت ۳۰۰۰ ساعت در سرعت rev/min ۵۰۰ آزمایش می کند.

رابطه بدست آوردن عمر بلبرینگ

برای بدست آوردن عمر بلبرینگ از رابطه زیر استفاده می شود که داریم:

در رابطه فوق مقدار a  برای بلبرینگ و رولبرینگ به ترتیب برابر ۳ و ۱۰/۳ در نظر گرفته می شود.

مثال : برای انتخاب یک بلبرینگ SKF ، اگر فرض شود عمر اسمی برابر با ۱,۰۰۰,۰۰۰ دور است و عمر ۵۰۰۰ ساعت و در سرعت rev/min ۲۰۰۰ و بار ۱.۶ کیلو نیوتن و با قابلیت اطمینان ۹۰ درصد مد نظر ما باشد باید در کتابچه راهنمای SKF باید چه بلبرینگی و با چه بار اسمی انتخاب کرد ؟

C10=1600x(5000x2000x60/10000000)^1/3=13KN

با توجه به محاسبات فوق باید بلبرینگی با بار اسمی ۱۳ کیلو نیوتن انتخاب کرد.

 

تماس

 

تلفن فروشگاه:    33936656 (9821+)  

تلفن دفتر مرکزی:    88500059 (9821+) 

info@omidig.com