پنج علائمی که نشان میدهد قبل از اینکه دیر شود باید بلبرینگ خود را تعویض کنید !

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

خرابی بلبرینگ ها می تواند به ماشین آلات آسیب جدی برساند و  برخی از این صدمات ممکنه جبران ناپذیر باشند ! بدون شک هیچ کسب و کاری مایل به این نیست که هزینه ای در قبال خسارت های ماشین آلات خود پرداخت کند. به همین علت بسیار مهم است که شما بتوانید علائم هشدار دهندی خرابی بلبرینگ را شناسایی کرده و قبل از وقوع آسیب های جدی به دستگاه از آن جلوگیری کنید.

در این مقاله پنج علائمی که نشان میدهد وقت تعویض بلبرینگ فرا رسیده است را به شما معرفی می کنیم

 

روانکاری

طبق آمار عامل خرابی 36 درصد بلبرینگ ها مربوط به بحث روغنکاری یا گریس زنی می باشد، در مقالات قبلی به این مبحث اشاره کرده ایم که استفاده بیش از حد از روانکار ها، استفاده محدود از روانکار ها، آلودگی و نامناسب بودن روانکار ها میتوانید منجر به خرابی بلبرینگ شود.

اگر در همین لحظه متوجه شده اید که از گریس اشتباهی برای روانکاری استفاده کردید متاسفانه باید بگویم در حال حاظر بلبرینگ شما خراب شده است. البته شایان به ذکر است اگر بلبرینگ را بیش از اندازه یا نا کافی هم روانکاری کرده باشید احتمال خرابی آن نیز بالا می باشد.

توجه داشته باشید روانکاری کردن بلبرینگ ها بعد از بروز مشکل فقط باعث پنهان کردن آن خواهد شد، شما باید در اسرع وقت اقدام به تعویض بلبرینگ نمایید.

 

آلودگی

14 درصد دیگر عامل خرابی بلبرینگ ها مربوط به آلودگی است. معمولا این مشکل زمانی رخ میدهد که بلبرینگ را به صورت صحیح عایق بندی نکرده باشید، این امر منجر به تماس فلز با فلز در بلبرینگ می شود و باعث ایجاد گرما و اصطکاک خواهد شد.

اگر تشخیص داده اید که بلبرینگ شما به علت آلودگی خراب شده است پس عاقلانه است هر چه زودتر اقدام به تعویض بلبرینگ کنید، چون با گذر زمان فقط باعث آسیب رساندن بیشتر به دستگاه شما خواهد شد.

 

لرزش

لرزش بلبرینگ یکی از مهم ترین عواملی است که باید به آن توجه کنید، معمولا این مشکل از سایش عناصر چرخشی یا ساچمه ها بوجود می آید که در حین کار باعث ایجاد خش یا شکستی در مسیری حرکتی بلبرینگ می شود و در نتیجه لرزش زیادی از خود تولید می کند.

اگر در حین کار متوجه شدید بلبرینگ در حال لرزیدن است، بدون وقفه اقدام به تعویض آن کنید در غیر اینصورت بلبرینگ خرد خواهد شد و خسارات سنگینی به دستگاه شما وارد خواهد کرد.

 

سر و صدای زیاد

صدای های غیر معمول بلبرینگ ها معمولا زمانی رخ میدهد که مسیر حرکتی بلبرینگ و عناصر چرخشی دچار آسیب یا فرورفتگی شده باشد که باعث پرش بلبرینگ شده و صدای غیر معمولی از خود تولید می کند.

اگر در هنگام کار متوجه صدای بیش از حد بلبرینگ شدید حتما در اسرع وقت اقدام به تعویض آن کنید، زیرا خرابی دستگاه در هر لحظه ممکن است رخ دهد.

 

دمای بیش از اندازه در هنگام کار

زمانی که عناصر چرخی بلبرینگ بر بروی نقاطی که روانکاری نشده اند در حال حرکت باشند منجر به اصطکاک بیش از اندازه می شود. این اصطکاک باعث بالا رفتن دما خواهد شد و بستگی به شرایط، میزان اصطکاک بالاتر خواهد رفت و خسارت قابل توجهی به دستگاه شما وارد می کند. بررسی منظم دمای بلبرینگ ها می توانید شما را از خرابی آن ها آگاه کند تا بتوانید در اسرع وقت اقدامی در رابطه با آن انجام دهید.

البته همیشه این نکته را به خاطر داشته باشید که تعویض بلبرینگ تنها کاری نیست که باید انجام دهید، بلکه مهم تر از آن پیدا کردن منشا این مشکل است تا از آن جلوگیری کنید تا در آینده مجدد به همین مشکلات دچار نشوید.

تماس

 

تلفن فروشگاه:    33936656 (9821+)  

تلفن دفتر مرکزی:   88087910 (9821+) 

info@omidig.com