انواع برینگ‌های مورد استفاده در توربین‌های بادی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

برینگ‌ها کاربردهای متفاوتی در نقاط مختلف موتور توربین‌های بادی دارند، اما برینگ‌های چرخشی موجود در ژنراتورها، شفت و گیربکس‌های اصلی اغلب مشکل ساز هستند.

حداقل دو عامل باعث شکست اولیه در کارکرد برینگ اصلی توربین‌های بادی می‌شود. دلیل اول فشار شعاعی بر روی برینگ‌های کروی غلتکی (SRB) است. از آنجایی که هیچ محدودیتی درمورد بیشینه بار اعمال شده در توربین‌ها وجود ندارد، نسبت متعارف بار محوری به شعاعی مجاز برای برینگ‌های کروی غلتکی دو ردیفه تقریبا بین 0.15 و 0.20 است. دلیل دوم خاصیت روان کنندگی ناکافی است. با وجود حداکثر سرعت عملیاتی حدود 20 دور در دقیقه، سرعت بار سطحی بالا بوده و فیلم روان‌کننده ممکن است برای جدا کردن غلتک‌ها کافی نباشد.

طراحی شفت اصلی برینگ غلتکی مخروطی (TRB) می‌تواند به بهبود عملکرد مولفه‌های موتور کمک کرده و باعث اطمینان بیشتر از ثبات و استحکام سیستم، توزیع بار بین ردیف‌ها و کارکرد برینگ‌ها در انتقال نیرو شود.

امروزه به لطف درک بهتر و عمیق‌تری که از بار اعمال شده بر برینگ‌ها بدست آمده، عملکرد قابل اطمینان گیربکس‌ها در 10 سال گذشته به طرز چشمگیری بهبود یافته است. روند طراحی مجدد برینگ‌های شفت اصلی و گیربکس‌ها، شکست غیرمنتظره در کارکرد این مولفه‌ها را کاهش داده است. جایگزین کردن خارج از برنامه شفت اصلی ممکن است هزینه‌ای معادل 450،000 داشته و تأثیر قابل توجهی بر عملکرد مالی پروژه داشته باشد.

انواع برینگ‌های بکار رفته در توربین‌های بادی عبارتند از:

 

برینگ‌های غلتکی گردشی (Slewing ring bearing) که معمولا در نقاط دورانی توربین بکار می‌روند تا از حرکت روان و یکنواخت تیغه‌ها اطمینان حاصل شود.

 

برینگ‌های کروی غلتکی اغلب در شفت اصلی توربین بکار می‌روند. استفن کورتیس، مدیر بازرگانی انرژی‌های تجدید پذیر، گفته: استفاده از برینگ‌های کروی غلتکی (TRB) در ترکیب با برینگ‌های کروی استوانه‌ای (CRB) برای توربین‌های بادی بسیار رایج است. انواع مختلفی از برینگ‌ها وجود دارد که می‌توان از آنها در گیربکس توربین بادی استفاده کرد، اما عمدتا ترکیب مختلفی از CRBها، TRBها و بلبرینگ‌ها بکار می‌رود.

کورتیس معتقد است: "کاربرد برینگ‌ها در توربین بادی به طور خاص برای هر مشتری و مولفه‌های مورد نیاز او طراحی می‌شود." "تولید کنندگان برینگ‌ در مورد نحوه نصب و نگهداری هر یک از برینگ‌های انتخاب شده برای کاربرد مورد نظر توصیه‌های متفاوتی ارائه می‌دهند."

تماس

 

تلفن فروشگاه:    33936656 (9821+)  

تلفن دفتر مرکزی:    88500059 (9821+) 

info@omidig.com